Ku przestrodze - mierzcie zamiary na swoje możliwości

Ku przestrodze - mierzcie zamiary na swoje możliwości

Postprzez StarskiPL » 18 kwietnia 2017, o 07:18

16 kwietnia tego roku pod Wałbrzychem doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem Hondy Varadero 125. Nie wiem czy jej kierowca był naszym kolegą z forum. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie opanował maszyny na łuku i zjechał na przeciwległy pas ruchu, co skutkowało zderzeniem z Oplem Zafira. Nie jestem zwolennikiem takich smutnych tematów ale po ostatnich wpisach na facebookowej grupie (np. pytanie o kill switch - "co to jest?") postanowiłem wrzucić tu link ku przestrodze, szczególnie dla tych, którzy dopiero co zaczynają przygodę z motocyklem. Motocykl, nawet 125, to nie zabawka. Nasze małe pierdziawki wybaczają wiele błędów ale niestety nie wszystkie.
http://kontakt24.tvn24.pl/jechali-motoc ... 29601.html
Vivere militare est...
Obrazek
StarskiPL
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017

Maszyna: Varadero 125 01-06

Re: Ku przestrodze - mierzcie zamiary na swoje możliwości

Postprzez PeterP » 18 kwietnia 2017, o 08:50

Nieprzecenianie sił to jedno, opony w dobrym stanie to drugie, ale do kompletu to wypada jeszcze co najmniej z raz w roku wybrać się na szkolenie na tor i poszlifować umiejętności pod okiem instruktorów... można się zdziwić jak wiele technicznych błędów popełnia motocyklista, nawet taki z kilku-kilkunasto letnim stażem... a poza tym szkolenia na torze to super zabawa :D
Varadero 125 ==> NT700V Deauville
PeterP
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017

Maszyna: Varadero 125 07-12
Imię: Piotr

Postprzez Kojot » 18 kwietnia 2017, o 08:52

No niestety. Jak już pisałem w innym wątku przekonał też się o tym mój kolega na shadowce 125, który sobie powoli pyrkał bez spiny a na zakręcie mu podwinęło przód. Żyje...ale noge ma poskładana operacyjnie. Prędkość max 40km/h w chwili zdarzenia.

Pierwsze 10tyś kilometrów na motocyklu to szkoła przetrwania. Nie ma co kozaczyć. Bardziej starać się jeździć zachowawczo żeby wyjść z nich bez szwanku. Nikomu i tak nic nie udowodnimy.

Mi dał do myślenia program Motoślad prowadzony przez Ostrego z Antyradia. W jednym z odcinków mieli gościnnie faceta od dronów i kamerek GoPro. Kilka odcinków dalaj chwalili się że dosiadł 125. W kolejnych odcinkach już go Ostry żegnał na dobre.
Adventure is not defined by a place or a time, but an attitude.

Varadero XL125V '08 => BMW R1200GS '08
Kojot
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017

Maszyna: Varadero 125 07-12
Imię: Tomek

Postprzez seebst » 18 kwietnia 2017, o 19:47

Ku przestrodze, dla tych, co lubią zapierdalać: https://youtu.be/1g5MWiDLb9k
seebst
Zaawansowany
Zaawansowany

Maszyna: Inny motocykl
Imię: Sebastian

Postprzez StarskiPL » 18 kwietnia 2017, o 19:56

Takich to nawet nie żal. Autostrada to nie tor a życie to nie gra video. Niestety żaden kombinezon nie uchroni przed urazami powstałymi przy prędkości 300km/h (czyli takiej jak przy upadku z 100 piętra WTC).
Vivere militare est...
Obrazek
StarskiPL
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017

Postprzez Castaway » 18 kwietnia 2017, o 20:55

A ja tam uważam, że każdego szkoda, ale każdy kowalem własnego losu...ot takie ludowe mądrości.

Co do zakrętów wyprostowanych to...hmm....powiedzcie mi, albo sobie chłopaki ile to razy gdzieś na początku jazdy na motocyklu "zdarzyło" się wam przestrzelić zakręt bo np. przeciwskręt nie do końca wyszedł(albo prawie w ogóle), albo wzrok był skierowany zamiast tam gdzie się chce jechać, to tam gdzie przednie koło podąża, albo dopadła Was nagła panika w zakręcie, że nie wyda? Co? Nigdy? No właśnie.

Jechałem ze dwa lata temu z kolegami Varadero i inne po serpentynkach na Salmopolu i Kubalonce....jechałem ostatni...byłem najwolniejszy :oops: ,ale do dziś pamiętam ten widok jak jeden z drugim na każdej patelni lądował na lewym pasie albo prawie po bandzie szorował. "Ale było zapierdalanie po winklach, nie?"

Mierzcie zamiary na swoje możliwości i umiejętności...odpuść i nie ścigaj się z życiem...metę i tak macie wspólną i razem ją przekroczycie nie ma bola, więc po co się spieszyć?
Amen
Było Varadero 125 2004, jest Triumph Tiger 800XC
Castaway
Specjalista
Specjalista

Imię: Pit

Postprzez StarskiPL » 19 kwietnia 2017, o 19:37

Odpowiadam, mimo że pytanie retoryczne, ze dwa.
Vivere militare est...
Obrazek
StarskiPL
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017

Postprzez szuler » 19 kwietnia 2017, o 22:13

Błąd zawsze może się zdarzyć niekoniecznie jako wynik przeginania. Mnie w pierwszej jeździe od sprzedającego do domu Maluch na dobrze znanym mi zakręcie, który poprawnie przejeźdźalem na XL1000 wywiózł mnie na czołówkę z autem. Dobrze że wystarczyło miejsca żeby wrócić na swoją stronę drogi. Przyczyną była nieznajomość motka - zbyt miękkie przednie zawieszenie. Jedyną receptą na poprawne jeżdżenie jest: dużo jeździć zaczynając spokojnie i pomału dawkować trudności a przede wszystkim prędkość.
Pozdrawiam,
Marcin
DL650A Ruda Suzia
"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
szuler
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017

Imię: Marcin

Powrót do Technika jazdy