Customowy wyswietlacz Varadero 125

Informacje dotyczące ogólnie Varadero 125

Re: Naprawa wyświetlacza w liczniku przedliftowym

Postprzez husky83 » 1 czerwca 2016, o 11:15

Wprawdzie troszkę udaję archeologa, bo ostatni wpis sprzed miesiąca, do tego mój wpis to olbrzymi off topic, ale...

Hobbistycznie czasami bawię się elektroniką i to rozwiązanie wcale drogie nie jest. Zresztą zależy co mamy na myśli mówiąc drogie.
Moim zdaniem - mówiąc z dużym zapasem - w 200zł spokojnie się zmieścimy. Chociaż nie wiem jak z miernikiem ilości benzyny w zbiorniku, ale pozostałe rzeczy to względna taniocha.

Tak naprawdę dużo rzeczy mamy podanych na tacy, wystarczy odpowiednio do tego podejść:
1. Prędkość = impulsy / czas
2. Temperatura - podejrzewam, że zmienny opór
3. Naładowanie aku - też proste
4. Temperatura powietrza - dodatkowy tani czujnik

Co jest nieco gorsze?
1. Żeby mierzyć poziom paliwa trzeba dorobić jakiś czujnik
2. Nie wiem skąd brać informację o aktualnym biegu
3. Ta trzecia ikonka - to problemy z silnikiem? To też nie wiem skąd take informacje wziąć ;)

Koszty części do pierwszej, łatwej wersji to:
1. Arduino w zależności od wersji - powiedzmy max 5$ (min. 2$)
2. Wyświetlacz. Nie wiem jakie wymiary są potrzebne, więc zaimprowizuję ;-) Jeśli chcemy zaszaleć i mieć wyświetlacz kolorowy to za max 15$ mamy wyświetlacz 2.4". Więc przyjmijmy nawet taką cenę, bo żeby znaleźć dobry wyświetlacz musiałbym znać jego dopuszczalne fizyczne wymiary... (a min. powiedzmy 5$ za podobny wyświetlacz jak w tej hiszpańskiej wersji)
3. Czujnik temperatury - jak weźmiemy taki wypasiony, to pewnie z 5$ (ale po co taki... Podstawowy to max 1$, chyba że wersja całkiem wodoszczelna - 2$)
4. Zegar (z baterią podtrzymującą) - 1$
5. drobnostki do okoła (jakieś regulatory napięcia, rezystory i inne takie), znowu zaszaleję z ceną max 10$, aczkolwiek będzie to zdecydowanie mniej (ok. 5$)...

Więc w super wypasionej wersji max cena części to powiedzmy 35$ czyli 140zł, ale bliżej cenowo będzie do 15$ czyli 60-70zł.
Cena oczywiście bez dodatkowych czujników, np. poziomu paliwa (tego na pewno nie ma, a dorobienie zbyt łatwe raczej nie jest) czy biegu i stanu silnika (cokolwiek to znaczy) - oczywiście o ile nie ma takich czujników wbudowanych.

Oczywiście nie licząc też godzin poświęconych na złożenie tego w całość i zaprogramowanie :)

Możliwości takiego licznika są dowolne, ograniczone wyobraźnią (i kasą na dodatkowe moduły).
Od mierzenia całkowitego czasu jazdy, mierzenia odległości i czasu od zapalenia do zgaszenia silnika, mierzenia przyspieszenia, średniej prędkości, średnich obrotów, przeciążenia G, przechyłu, pełnych statystyk (z zapisem na kartę SD) aż po możliwość zdalnego odpalania i monitorowanie parametrów motoru telefonem/komputerem (moduł GSM to 10$) czy (po dołożeniu modułu nawigacji) monitorowanie jego położenia.

Kto wie, może kiedyś znajdę czas i skuszę się na próbę skonstruowanie takiego cuda :)
husky83
Początkujący
Początkujący

Maszyna: Varadero 125 01-06
Imię: Marcin

Customowy wyswietlacz Varadero 125

Postprzez akkenoth » 2 czerwca 2016, o 13:10

Też się trochę bawię, ze 2 arduino gdzieś się walają i też myślałem o skonstruowaniu takiego cuda, ale raczej w wersji bez tych cud-dodatków jak poziom paliwa czy aktualny bieg, IMO niepotrzebne a mocno utrudnia projekt i wymaga większej ingerencji mechanicznej w motocykl ;)

Co do części:
  • Najtańszy LCD, jaki na szybko znalazłem na +/- ten rozmiar, kosztuje ok 20 PLN + ok 3PLN za złącze
  • Zamiast arduino, można od razu wstawić ATMegę (np 328 - można wtedy użyć Arduino jako programatora), taniej i mniej miejsca zajmuje
  • Odczyt prędkości i obrotów jest dość prosty, ale już "wyświetlenie" tego niekoniecznie - trzeba by się wpiąć w oryginalne sterowanie wskazówkami zegarów
  • Zasilanie logiki z przetwornicy step-down, jeśli będzie dobra to odczyt akumulatora to prosty dzielnik napięcia
  • Zewnętrzny czujnik temperatury i RTC z podtrzymaniem jak najbardziej, tanie i łatwe w zastosowaniu

Gdyby chcieć dodatkowe fukcjonalności, to przychodzi mi do głowy jedna rzecz, raczej dość prosta a użyteczna - alarm jak http://varadero125.com.pl/forums/viewtopic.php?t=760, tylko zintegrowany - proste IMU to parę PLN, moduł BT lub inszy bezprzewodowy to poniżej 20.

Można by też dodać funkcję wpisywania przebiegu przy pierwszym uruchomieniu, zabezpieczoną jakimś bezpiecznikiem ukrytym pod procesorem i przepalanym po potwierdzeniu tegoż przebiegu.
akkenoth
Początkujący
Początkujący

Imię: Akkenoth

Re: Naprawa wyświetlacza w liczniku przedliftowym

Postprzez husky83 » 2 czerwca 2016, o 14:59

Dzięki za rozdzielenie tematów :)

Nie koniecznie trzeba sterować prędkościomierzem/obrotomierzem. Można wpiąć się do wiązki i liczyć impulsy (o ile działa to na tej zasadzie).
Wyświetlacz ma wymiary ok. 30 x 27mm. Najbliższy wymiarem znalazłem taki (37 x 32mm) wyświetlacz. Chociaż możne znajdzie się bardziej dopasowany wymiarami. Dodatkowo sterowany przez SPI, więc nie powinno być większych problemów z kontrolą przez Atmegę.
Apropo - dlaczego pisałem o arduino a nie o atmedze? Mimo wszystko arduino składa się z klocków, nie trzeba wytrawiać płytki itd. Oczywiście jeśli już będziemy tak daleko, że trzeba będzie jakieś dedykowane rozwiązanie - wtedy dobrze byłoby to przenieść na atmegę. Ale moim zdaniem na początek arduino (mini?) powinno wystarczyć.
Sterowanie telefonem - jak najbardziej, przez Wifi lub gsm. Do WiFi można wykorzystać taniutkie ESP8266, które będzie tworzyło AP dla telefonu.

Muszę zdobyć sprawny czujnik do koła, coby mi prędkość pokazywał, wtedy przyjrzę się jak on działa, Zresztą to samo z obrotomierzem. Jak to będziemy mieli - mamy bardzo dużo - nic, tylko zacząć działać ;-)

Fajnie by było gdyby ktoś miał jakiś niesprawny licznik na zbyciu, żeby swojego nie rozbierać na części pierwsze.
husky83
Początkujący
Początkujący

Re: Customowy wyswietlacz Varadero 125

Postprzez akkenoth » 2 czerwca 2016, o 23:52

Mój jest trochę niesprawny :lol: ale nie oddam, wprawdzie przebieg nie zawsze da się odczytać, ale temperatura jeszcze działa.

No, ja myślałem o takim pełnym rozwiązaniu, z zastąpieniem oryginalnego licznika customową płytką. Stąd sterowanie zegarami. Płytka tych rozmiarów i o nietypowym kształcie ale tylko jednowarstwowa i bez specjalnych udziwnień (ścieżki 0.05mm, soldermaska, cynowanie etc) powinna wyjść < 80 PLN.
Jeśli by chcieć tylko podmienić wyświetlacz i gdzieś obok wetknąć nasz procesorek, to nawet nie potrzebujemy obrotów, chyba że do wyświetlania biegu, ale widziałem kiedyś takie rozwiązanie i średnio to działało.

Arduino mini/micro to zasadniczo atmega z nóżkami wyprowadzonymi na goldpiny plus kontroler USB ;)
Łączność BT byłaby tu lepsza od GSM (nie wymaga SIMa) i WiFi (zużywa mniej prądu i jest prostsze w obsłudze) - HC05 kosztuje ok 20PLN, a że działa jako RFCOMM to arduino/atmega nawet nie wie, że to moduł BT. Po stronie appki/pilota obsługa też jest prostsza, niż wifi. Ale w pierwszej wersji w ogóle bym odpuścił bezprzewodowe bajery :mrgreen:

Wyświetlacz... kolorowy TFT można dostać na allegro za 25PLN. Ale nie wiem, jak z czytelnością w pełnym świetle. Kolorowy OLED 128x128 1.5" byłby lepszy (mniej żre prądu, lepsza czytelność w słońcu), ale czy potrzebujemy tego koloru?
IMO najlepszy jaki znalazłem to monochromatyczny OLED 1.5" 160x160 (oznaczenie producenta DLC0150BUOG), ale nigdzie nie znalazłem możliwości zakupu bardziej pojedynczych sztuk.
akkenoth
Początkujący
Początkujący

Postprzez husky83 » 3 czerwca 2016, o 05:37

A całkowita wymiana elektroniki w liczniku to dosyć inwazyjne rozwiązanie ;-) Nam wystarczy prędkość i temperatura. Ewentualnie obroty do statystyk. A z tymi biegami? Rozpoznawanie biegu na podstawie obrotów/prędkość?

Z tym BT masz rację, może to być łatwiejsze do wdrożenia, aczkolwiek w pierwszej wersji nie konieczne.
Wyświetlacz kolorowy jest zbędny, to fakt. Ale łatwiej znaleźć taki niż monochromatyczny o tych rozmiarach..
W wolnej chwili chyba faktycznie się tematowi przyjrzę, póki co wykorzystując wyświetlacz jaki mam, czyli
dotykowy 2.4". Wprawdzie zdecydowanie za duży, 'dotykowość' w ogóle nie potrzebna, ale do testów może być (tym bardziej że nauczyłem się go obsługiwać).
Tylko najpierw muszę zdobyć czujnik prędkości, bo to co mój prędkościomierz pokazuje do niczego się nie nadaje ;-)

Na razie zamówiłem Moduł GPS. Koszt 35zł. Zdecydowanie tańszy niż impulsator, który muszę wymienić. Fakt, że teraz musiałbym się jakoś dopiąć do oryginalnego prędkościomierza, ale póki co chcę to złożyć w całość i mieć prędkość na wyświetlaczu (+licznik km, dobowy itd).
Nie muszę mówić jakie dodatkowe możliwości ma GPS :) Od razu mamy zegar, kierunek, prędkość, dokładną pozycję (+moduł GSM = tracker).
Wada - 1 odczyt na sekundę. Ale gdyby to wzbogacić o akcelerometr, to prędkość dałoby się wyświetlać bardzo dokładną z częstotliwością np. 10Hz.

Moduł GSM to koszt 5$, a sim to też nei problem, bo np. taki virgin oferuje pakiet freemium, gdzie za 5zł/rok masz 300mb/mc (+ileś tam smsów i rozmów). Używam tej karty w trackerze zamontowanym w samochodzie - spokojnie się sprawdza, a koszty znikome.

Ile to prądu zużywa to tak naprawdę nie ważne, bo gdyby wszystko razem spiąć to 1W nie weźmie ;-)
husky83
Początkujący
Początkujący

Postprzez akkenoth » 2 lipca 2016, o 17:34

Przy okazji poprawek plastików i przedniego zawieszenia rozebrałem licznik.
Zdjęcia: https://www.bikepics.com/members/akkeno ... 125meters/ (w odwrotnej kolejności; wybaczcie że nie jako załączniki ale w ten sposób są dostępne bez zalogowania, plus forum mocno ogranicza rozdzielczość zdjęć).

Oznaczenia układów na płytce (zdjęcie 10, od lewej strony, X* oznacza niepewny znak):
  • 42HVY7K HC240
  • 0435H - małą czcionką, pewnie rok/tydzień produkcji M206*2 3G*R0
  • 24LCO2B 7*SN0*448
  • 42HVY7K HC240 (znowu)
  • 46A25H8 HC4094M

Ekran jest pojedynczym elementem, bezpośrednio przylutowanym do płytki (bez żadnego gniazda, tylko długie nóżki) i z większością ścieżek poprowadzonych bezpośrednio do procesora.
Bez odlutowania i odklejenia ekranu nie da rady odczytać, jaki układ zawiaduje całością.

Udało mi się też wstępnie określić (choć bez 100% pewności) znaczenie pinów na wtyczce. Patrząc od strony wtyczki (i nadruku), lewy górny róg 1, prawy górny 12, lewy dolny 13, prawy dolny 20:
  • 6, 7, 8 - GND
  • 12 - Neutral (+)
  • 15 - Prawy kierunkowskaz (+)
  • 16 - Lewy kierunkowskaz (+)
  • 17 - Neutral (-)
  • 19 - +12V
Z tego, co zauważyłem, kierunkowskazy są z drugiej strony podłączone do GND, ale neutral ma osobny obwód.
akkenoth
Początkujący
Początkujący

Powrót do Informacje ogólne