Zmiana przepisów

Tradycyjnie - o wszystkim i o niczym, luźne rozmowy

Zmiana przepisów

Postprzez Kapusta » 12 stycznia 2018, o 17:01

Witam. Jak dokładnie wiemy zmianom przepisów nie ma końca a i tempo w jakim są zmieniane można nazwać imponującym. Zmiany te dosięgają również motoryzacji a dokładnie tzw. "korekty licznika", czyli mówiąc krótko cofania przebiegu (również w motocyklach). Myślę, że wszyscy forumowicze już o tym słyszeli i nie jest to żadna nowość, jednak warto temat poruszyć dokładniej. Chodzi tutaj przede wszystkim o Varadero produkowane do 2006r. i jego problemy z licznikiem. Dosyć często zdarza się, że użytkownicy "przedliftówek" którym zdarzy się awaria zegarów nie bawią się w naprawianie a po prostu wymieniają licznik na nowy. Pisząc nowy mam oczywiście na myśli sprawną używkę z innego Varadero. Wracając jednak do meritum sprawy, pozwolę sobie zacytować autora jednego z portali o ciężkiej motoryzacji, który opisał problemy związane ze zmianą przepisów.

"...Co w sytuacji, gdy nasz licznik ulegnie uszkodzeniu? Wówczas będziemy mieli obowiązek wymienić go na sprawny egzemplarz, pod groźbą zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Ponadto, dokonując wymiany, trzeba będzie stosować się do dwóch nowych warunków. W najbliższym dniu roboczym po zmianie licznika będzie trzeba zawiadomić o tym stację kontroli pojazdów, przesyłając odpowiednie pismo. Opiszemy w nim między innymi przyczynę zmiany urządzenia. Następnie, w ciągu dziesięciu dni, samochód będzie musiał zostać odstawiony do SKP, w celu przeprowadzenia kontroli. Kto natomiast pominie te wymagania i dokona wymiany licznika w sposób nieautoryzowany przez SKP, będzie traktowany tak samo, jak osoba cofająca licznik."
autor: Filip Bednarkiewicz 40ton.net

Przepisy maja wejść w życie w 2019r.
Avatar użytkownika
Kapusta
Moderator
Moderator
 
Posty: 152
Dołączył(a): 27 czerwca 2016
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Maszyna: Varadero 125 07-12
Imię: Maciej

Re: Zmiana przepisów

Postprzez mury » 12 stycznia 2018, o 19:36

Bardzo dobrze, że coś robią w tym kierunku, choć i tak pewnie nie dużo to zmieni. To co opisujesz to przerost formy nad treścią, ale jakoś i ten problem trzeba rozwiązać. Niestety politycy i urzędnicy ciągle traktują wszystkich polaków jak potencjalnych oszustów i wymyślają zasady, które opisałeś. To samo jest z ubezpieczeniem, nawet jak moto stoi kilka miesięcy (bo zima) to musisz je mieć.
Co do wymiany licznika, moim zdaniem wystarczyło by po wymianie podjechać na SKP zrobić przegląd uproszczony w postaci odczytu licznika z krótkim opisem (zapłacić symbolicznie) i wbiciem w dowód takiej czynności (jak np montaż haka)
Nie zmienia to faktu, że nawet jak licznik jest oryginalny, to zawsze można zmienić silnik :)
PS Zamiast kar pozbawienia wolności, moim zdaniem powinny być kary finansowe za cofanie licznika od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.
Avatar użytkownika
mury
Sponsor portalu 2017
Sponsor portalu 2017
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 lutego 2015
Lokalizacja: RZ

Re: Zmiana przepisów

Postprzez mcmad » 13 stycznia 2018, o 09:35

Kara finansowa musiałaby być imponującej wielkości żeby zadziałała moim zdaniem. Przy kilku do kilkiunastu tysiącach ludzie którzy się tym zajmują na większą skalę po prostu podniosą cenę za usługę. Ludzie (nie wszyscy oczywiście) pomimo iż sami mówią, że sa ubodzy nie boją się aż tak kar finansowych. Wielokrotnie się spotkałem z przypadkiem, że osoba wolała by zapłacić dużo wyższy mandat ale żeby było mniej punktów.
Druga rzecz, moim zdaniem w tej formie w jakiej funkcjonuje ten przepis to fikcja, co za problem podjechać na korektę licznika przed przeglądem. Jeśli jeździmy dużo np. ok. 20k rocznie to przed każdym przeglądem robimy lifting na 5k i "będzie Pan zadowolony" :) . Stan licznika z poprzedniego przeglądu znamy więc wiadomo jakiego stanu nie przewalić :) .
Varadero 125 -> Yamaha TDM 850 4TX -> Yamaha XTZ750ST-> Yamaha XTZ850 4TX
Avatar użytkownika
mcmad
Moderator
Moderator
 
Posty: 530
Dołączył(a): 2 lutego 2015
Lokalizacja: okolice Łeby, Gdańsk
Maszyna: Inny motocykl
Imię: Adam


Powrót do Hydepark